Zeytin ağacının gizemi

Zeytin ağacının gizemi

Bu yazımla birlikte artık tüm ahşap yüzük ve diğer takılarımız için kullandığımız ürünler hakkında elimden geldiği kadar sizi bilgilendireceğim. Öncelikle tüm yaratılanlar boşuna yaratılmamıştır. Bunu da Allah c.c (Biz göğü, yeri ve ikisi arasındakileri boş yere yaratmadık… Sad suresi 27 ayet) Sad suresinde ifade etmiştir. Her Yaratılmışın bir sebebi bir hikmeti vardır.

Ağaçlar ve bitkilerinde yaratılmasında kendilerine has hikmetleri vardır. Tarih öncesinden bugüne aktarılan pek çok mitolojik hikâyede bitkilerin sıklıkla yer aldığı görülür. Tanrıların insanlara verdiği en değerli armağan olarak ele alınan bitkiler; süregelen olaylar ile özdeşleştirilmiş ve bitkilere farklı hikayeler, farklı anlamlar yüklenmiştir. Bu olayların araştırılmasında ve incelenmesinde mitolojik hikayeler önemli bir yere sahiptir. Zeytin ağacı bunlardan biridir. Zeytin ağacının gizemi efsanelerden günümüze kadar konuşulmaktadır. Zeytin ağacının bir çok efsanelerde yer aldığını, kutsal kitaplarda ismi geçtiğini biliyor muydunuz? Zeytin ağaçları neden kıvrılır sizce? Neden bir çok hükümdarlar zeytin yağı ile mesh edildi?

Eski dillere baktığımızda zeytin kelimesinin parlaklık, işık gibi kelimelerden türediğini anlıyoruz. Bu zaman yine Kutsal kitabımızdan bir ayeti hatırlıyoruz.

Zeytin ağacının gizemi

(Allah (c.c,) , göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misali, içinde çırağ bulunan bir kandil gibidir; Çırağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah (c.c,) kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah (c.c,) insanlar için örnekler verir. Allah (c.c,) her şeyi bilendir. (Nur Suresi, 35)

Günümüzde 3000 yaşı olan Zeytin ağaçları bulunmuştur. Yaşlandıkça gövdesindeki kıvrımlar artar. Gövdesi kesilirse köklerinden fidanlar çıkmaya başlar. Zeytin dalı barış sembolüdür ve bazı ülkelerin sembolüdür aynı zamanda. Zeytin ağacının gizemi.

Cennet Bahçesi’ndeki “hayat ağacının” bir zeytin ağacı olduğuna dair eski bir efsane vardır. Bunun içinde eski hükümdarlar göreve geldiklerinde zeytin ağacının yağı ile mesh edilmişlerdir. Kutsal kitabımızda Zeytin ağacından nimet olarak bahsedilir.

Aynı zamanda Zeytin ağacının kıvrımlardan meydana gelen çok güzel dokusu vardır. Eğer isterseniz Zeytin ağacı kaplamalı Ahşap yüzükler kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Select your currency
TRY Türk lirası